Väike Merineitsi - unistus Kopenhaageni ja Taanilinna sadamakallastel.


Väikese merineitsi kuju on Kopenhaageni tuntuim ja armastatuim vaatamisväärsus. Skulptuur asub Kopenhaageni sadama lähedal Langelinie pargis ja kujutab samanimelise Hans Christian Andersen´i muinasjutu kangelannat, istumas graniitkivil ning ootamas nukralt oma printsi. 23. august 1913 loodud pronkskuju kõrguseks on 1, 25 m, skulptuur kaalub umbes 175 kg. Monumendi autoriks sai taani skulptor Edvard Eriksen, modelliks skulptori muusa ja abikaasa Eline Vilhelmine Møller.


Skulptuuri tellis tuntud Taani õlletootja Carl Jacobsen (õlletehase «Carlsberg» omanik ja patroon). C. Jacobsen oli tõeliselt lummatud Andersen´i loo järgi 1909. a. lavastatud Fini Henriques´i ballettetendusest ning otsustas kinkida Kopenhaageni elanikele merineitsi kuju, pühendades selle Taani Kuningliku Ooperimaja priimabaleriinile Ellen Hind´ile. Tänaseks on Väikese Merineitsi kujust saanud Kopenhaageni sümbol. Kõikjal Kopenhaagenis saab osta temaatilisi postkaarte, suveniire, nipsasju, särke jne. Igal aastal sõidab kohale suur hulk turiste üle kogu maailma, et uudistada Taani maailmakuulsat vaatamisväärsust.Aastal 2010, esitleti skulptuuri Taani paviljonis EXPO Maailmanäitusel, Shanghais. Kuju transporditi Hiinasse ning näituse ajaks paigaldati Merineitsi asemele Langelinie parki Hiina kunstniku Ai Weiwei videoinstallatsioon. „BIG - Bjarke Ingels Group“ arhitektuuribüroo poolt loodud Taani paviljon oli märkimisväärne ehitis. Kontseptsiooniks oli luua tunne, justkui viibikski Taanis: ehitises sai sõita jalgrattaga, päevitada promenaadil ja vaadata kuulsat Taani Väikese Merineitsi kuju. Seda kõike stiilses valges skandinaavia minimalismile omases moodsas rajatises.„BIG - Bjarke Ingels Group“ nime taha on koondunud grupp Kopenhaagenis, New York´is ja Londonis baseeruvaid arhitekte, disainereid, maastikuspetsialiste, insenere ja ehitajaid ning visionääre. Tegevusaladeks arhitektuur, sisearhitektuur, urbanism, erinevad uurimisprojektid, arendused, tootearendused jne.

"BIG"-i arhitektuurile eelneb alati põhjalik analüüs, kuna tänapäeva elu areneb ja muutub pidevalt. Multikultuursusest, globaalsetest majandusvoogudest ja kommunikatsioonitehnoloogiatest tulenevalt on reaalne vajadus uute arhitektuuri- ja linnaehituslike viiside järele.Tänaseks päevaks on "BIG"-il valminud mitmeid mastaapseid ning unikaalseid arendusprojekte üle kogu Skandinaavia ning Euroopa, Aasias ja Lähis-Idas. Näiteks võib tuua Hyperloop pilvelõhkuja Dubais, Kopenhageni loomaaia arenduse ja renoveerimise, erinevad muuseumid ning suurejoonelised pilvedeni ulatuvad elamud New York´is ja mujal, soojuselektrijaam Kopenhaagenis jne. Kõiki projekte ühendavad innovatiivsed ja funktsionaalsed lahendused ning jätkusuutlik arvestamine ümbritseva keskkonnaga. "BIG"´i projektid on põhjalikud ja kõikehõlmavad, alustades maastikust ja hoonestusest, lõpetades mööbli, sisustuse ja aksessuaaridega. Koostööpartnerite seas on kindlal kohal ka Normann Copenhagen.


2009. aastal võitis "BIG"-i ideekavand rahvusvahelise žürii otsusega esimese koha ideekonkursil Tallinna uuele linnavalitsuse hoonele Põhja puiesteel, Linnahalli ja Kultuurikatla vahetus läheduses. Erinevatel põhjustel jäi projekt kahjuks soiku ja seda ei ole siiani ehitama asutud.
Viimased postitused
Arhiiv
Kategooriad

Kromo Disain OÜ

Kopli 16, 10412 Tallinn

Tel: +372 56565333

Tel: +372 5164040   

e-mail: info@kromodisain.ee

  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle
  • Pinterest - Grey Circle